Uudised

Andmekaitse teemaline teavitus

2024. alguses toimus küberrünnak Apotheka kliendiprogrammi haldaja, Allium UPI OÜ, vastu, kes pakub Apotheka apteekidele ja teistele koostööpartneritele (Apteegi Beauty OÜ, PetCity OÜ) ühtset lojaalsusprogrammi. Programmi haldaja võttis koheselt meetmed, et piirata kuriteo ulatust. Küberrünne on peatatud, kuid isikuandmete koopiad on tõenäoliselt jätkuvalt ründaja valduses. Politsei on küberründe korraldajate suhtes läbi viimas kriminaalmenetlust. Andmekaitse Inspektsioon on juhtunust teadlik ja läbi viimas järelevalvemenetlust.

Ründaja sai Allium UPI OÜ süsteemidesse sisse käesoleva aasta jaanuaris ning laadis alla kuni 2020. aasta veebruari lõpuni kliendiprogrammiga liitunute erinevaid andmeid, sh kliendi ostuajalugu kuni 2020. a. veebruari lõpuni. Teadaolevalt ei ole kurjategija valdusesse sattunud hilisemate (2020 veebruari lõpp – 2024) tehingute andmed ja mitte ühegi sel perioodil liitunud uue kliendi andmed. Tahame rõhutada, et sisemisi andmebaase ja süsteeme ei rikutud ja viimaste aastate ostudega seonduvad ja muud kliendiandmed on turvaliselt hoitud.

Küberründe käigus kurjategijale ligipääsetud andmete hulgas on kliendi nimi, e-posti aadress, telefon, isikukood või sünniaeg, a-raha jääk, ostusumma ning ostudelt saadud allahindlus. Pangakaardi andmed, paroolid ja muud finantsandmed ei kuulu kliendiprogrammis talletamisele ja seega ei olnud kurjategijatele kättesaadavad. Ostuajaloo andmete koosseisus ei koguta konkreetsete ravimite, sh retseptiravimite, käsimüügiravimite ja riiklike soodustustega mitteravimite ostude infot. Siiski on vähese osa klientide ostuajaloos erandlikel juhtudel salvestunud info mõningate ostetud käsimüügiravimite kohta. 

Ostuajaloos on nähtavad muude apteegikaupade nimetused, kuid mis võivad samuti anda teavet Teie tervisesisundi kohta. Osade klientide kohta on varastatud andmete hulgas ka aadressi andmed.

Kuivõrd on teadmata, millised plaanid kurjategijal saadud isikuandmetega on, palume olla erakordselt tähelepanelikud Teile saadetavate erinevate e-kirjade sisu osas, kus saatjaks on Apotheka´t, Apotheka Beauty´t, PetCity´t jäljendav kolmas isik ja kirja sisu puudutab Teie terviseandmeid. Veenduge, et e-kirja saatja on apotheka.ee, apothekabeauty.ee või petcity.ee. Enne, kui olete veendunud kirja päritolus ja tõesuses, ärge klikkige ühelgi veebilingil ega avage kirja manuseid.

Kui saate väljapressiva sisuga pöördumisi, sh kõnesid, võtke esimesel võimalusel ühendust politseiga ja järgige politseilt saadud juhiseid.

Kui soovite täpsemat infot oma kliendikaardiga seotud võimalike varastatud andmete kohta, saatke palun digitaalselt allkirjastatud taotlus aadressile [email protected]. Vastused saadame taotlejale krüpteeritult. Vastame taotlusele esimesel võimalusel, kuid hiljemalt ühe kuu jooksul. Kui digitaalne allkirjastamine ja dekrüpteerimine ei ole võimalik, palume võtta ühendust e-posti aadressil [email protected] või telefoni teel 6 530 750 ja anname Teile juhised toimimiseks.

Me võtame andmekaitset väga tõsiselt ja vabandame võimalike ebamugavuste pärast, mida antud juhtum võib teile põhjustada. Oleme rakendanud lisameetmeid kliendiprogrammi turvalisuse tugevdamiseks; hoiame teie andmeid turvaliselt ning teeme kõik endast oleneva, et selliseid juhtumeid tulevikus ei esineks.

Sinu Allium Upi